بازگشت به صفحه نخست

افتتاح موزه سینمای نیاوران

مطلب برگرفته از سایت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران : http://www.niavaranmu.ir/detail/1682

موزه سینمای نیاوران در فضایی با مساحت ۴۰۰ مترمربع در ضلع شرقی کاخ اختصاصی نیاوران و مجاور با کتابخانه اختصاصی واقع شده و شامل سالن اصلی، اتاق آپارات، رختکن و فضایی جهت کنترل و تنظیم نور، صدا و پخش فیلم می باشد.

فضای اصلی سالن با درب ها و پارتیشن های تلفیقی از آینه و برنز با طراحی دکوراتور آمریکایی چارلز سویگنی (Charles Sevigny) و مبلمان فرانسوی (ساخت شرکت کنول) و همچنین تابلوهای نقاشی و آثار هنری مدرن تزئین شده است.

ویژگی اصلی این سالن وجود لوستری از میله های آلومینیومی و پرده های ریلی موزیکال از جنس آلومینیوم است که در هنگام حرکت صدای دلنشینی ایجاد می کند.

همچنین در اتـاق آپـارات دو دستگاه دوربین ۸ میلی متـری (مـدل PHILIPS) و یک دستگاه دوربین ۱۶ میلی متـری (مدل HORTSON) برای پخش فیلم های سینمایی وجود دارد. همچنین یک دستگاه جهت تنظیم و میکس صدا و دستگاه دیگری نیز جهت تنظیم نور در فضا موجود می باشد.

طرح بازسازی و احیای موزه سینما پس از تصویب در اداره کل موزه ها و انجام عملیات بهسازی و مرمتی شامل جداسازی الحاقات نامناسب اجرا شده در سال های گذشته در کف سالن، نقاشی، پاکسازی و احیاء دکوراتیوهای نورپردازی، استحکام بخشی دیواره سالن و تعویض و اجرای دیوارکوب های دوره پهلوی که دچار عارضه اسیدی شدن و آسیب دیدگی شده بود مطابق با نمونه پارچه اصلی، احیاء سیستم صوت و تصویر، مرمت مبلمان و موکت ها، بازسازی سقف شیشه ای و احیاء سیستم نورپردازی داخل آن، احیاء سیستم پرده های میله ای ریلی موزیکال و اجرای سیستم گرمایشی و سرمایشی، با حمایت بخش فنی اداره کل موزه ها و نظارت دفتر فنی و واحد حفاظت و مرمت مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران به عنوان “موزه سینمای نیاوران” افتتاح شد.

گفتنی است موزه سینمای نیاوران با هدف نمایش بخشی از تاریخ معاصر ایران برای عموم، حفظ اصالت چیدمان آثار و حفاظت و نگهداری از سالن و آثار موجود در آن در فضای استاندارد موزه ای افتتاح و راه اندازی شد.

پیش از این از فضای موزه سینمای نیاوران جهت برگزاری مراسم ها و همایش ها استفاده می شد و امکان بازدید از آن برای عموم فراهم نبود.

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های روبرو را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word