آرشیو ‘کتاب - مقاله - عکس - فیلم - شعر’

شماره ۵ گیلگمش

چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶

از آن‌جا که در هر شماره گیلگمش پرونده ویژه‌ای را مد نظر قرار می‌دهیم و با توجه به فصل تابستان و رونق سفر در ایران، در شماره ۵ فصلنامه به موضوع اپلیکیشن‌های سفر پرداختیم.

برخی از مطالب این شماره عبارتند از:

 • فیلم توریسم و تبلیغ زیرپوستی مقاصد سفر
 • مدیریت بدن در ایران باستان
 • زوال لوطیان
 • زبان فارسی در شرق آفریقا و تاثیر آن بر ادبیات سواحیلی
 • چشم‌نوازی گچبری‌های قاجار در بناهای تاریخی کاشان
 • از مهتاب سوزن دوز تا گیله بوم؛ توسعه پایدار در قلب قاسم آباد
 • ۱۰ اپلیکیشن پرکاربرد سفر برای گردشگران ایرانی
 • رنگ بودا
 • غواصی؛ تجربه‌ای ناب
 • گردشگری الکترونیک؛ حال و آینده
 • هوش مصنوعی و رباتیک؛ فناوری نو در خدمت گردشگری

گیلگمش و طراحی تجربه

یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵

سومین شماره فصلنامه گیلگمش نشریه تخصصی میراث‌ فرهنگی و گردشگری با حمایت کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور (IFTGA) همزمان با آغاز فصل زمستان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی فصلنامه گیلگمش، این فصلنامه در هفت بخش با نام‌های چهارراه، رهگو، رهیافت، راه‌نامه، ره‌آورد، همراه و رو‌به‌راه تعریف شده است.

چهارراه در گیلگمش بخشی برای بررسی و تبادل اطلاعات است که در آن به برخی جریان‌ها و رویدادهای مرتبط با میراث ‌فرهنگی و گردشگری پرداخته می‌شود. سومین شماره گیلگمش در این بخش به ارائه دو مطلب به مناسبت درگذشت توران میرهادی و همین‌طور انتشار کتاب پرسیکا پرداخته است.

برف؛ از اسطوره تا فرهنگ، گوسان‌های پارسی؛ راویان فرهنگی و یادداشت‌های سفر سون‌ هدین در ایران نیز مطالب ارائه شده در بخش رهگو است که به مرور و تحلیل آثار و روایاتی می‌پردازد که از گذشته به ما رسیده است.

در بخش رهیافت که به مطالب مرتبط با میراث فرهنگی اختصاص دارد، در این شماره به نوستالژی استکان و نعلبکی برای ایرانیان، فرمان‌های شاهان صفوی در رابطه با ارامنه و معرفی آرامستان شاه زنده شهر سمرقند پرداخته شده است.

در گیلگمش بخش راهنامه برای پرداختن به موضوع گردشگری و زیرمجموعه‌های آن در نظر گرفته‌ شده است و از این‌رو هتل بوتیک؛ تجربه‌ای متفاوت در اقامت و از گردشگری فیلم تا مرگ یزدگرد عنوان گزارش‌های این بخش است.

ره‌آورد نیز عنوان بخشی است که در هر شماره به بررسی یک موضوع در قالب پرونده ویژه می‌پردازد. طراحی تجربه در گردشگری عنوان موضوع پرونده ویژه سومین شماره گیلگمش برای مخاطبانش است و در این بخش طراحی تجربه به عنوان رویکردی نوین در صنعت گردشگری، بازآفرینی شهری در شهر رشت، تجربه‌سازی در موزه‌ها و تجربه‌سازی در سنتر پارک Elveden Forest مورد بررسی قرار گرفته است.

همراه در گیلگمش بخشی است که در آن به سفر و گردشگری از ابعاد متفاوت می‌پردازد. سومین شماره گیلگمش با بیژن فرهنگ ‌دره‌شوری همراه شده است. معرفی لیسبون پایتخت اسپانیا گزارش دیگر این بخش است و در نهایت گیلگمش مخاطبان خود را به بازدید از حیات‌وحش در فصل زمستان دعوت می‌کند.

در روبه‌راه که بخشی برای بررسی روند و تحولاتی است که میراث فرهنگی و گردشگری در حال سپری کردن آن است، چالش‌های سفر معلولان و شرایط سفر آنان در امروز و آینده و همچنین سفره کردی از دیروز تا فردا مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

«روایت بزم در خانه مقدم» نیز عنوان کلاژ کاشی سومین شماره گیلگمش بوده که دربرگیرنده ترکیبی از کاشی‌های مجموعه خانه مقدم برگرفته از کاشی‌های دوره ایلخانی، تیموری، صفوی و قاجار و روایتی از مجالس بزم و شادی ایرانیان است.

فصلنامه گیلگمش علاوه بر رسالت آموزشی و اطلاع‌رسانی که در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری عهده‌دار است، هدف زیست محیطی را نیز دنبال می‌کند، به‌ طوری‌که کاغذهای مورد نظر برای چاپ این مجله از پودر سنگ تهیه شده‌اند و در قبال هر یک تن کاغذی که برای چاپ آن به کار می‌رود از قطع ۱۶ درخت جلوگیری می‌شود.

سومین شماره فصلنامه گیلگمش از اول دی‌ماه در تعدادی از کتاب‌فروشی‌ها و کیوسک‌های شهر تهران قابل تهیه است. همین‌طور علاقه‌مندان برای دریافت این فصلنامه می‌توانند به دفتر فصلنامه گیلگمش به نشانی تهران، خیابان ستارخان، خیابان شادمهر (شادمان)، خیابان زینلیان، نبش کوچه معتمد، پلاک ۳۴ مراجعه کرده و یا با شماره ۶۶۰۳۹۶۷۸ – ۶۶۰۸۶۶۸۷ تماس برقرار کنند.

سمیرا محبعلی، مدیر اجرایی گیلگمش فارسی

شعر تهران …

چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵

همیشه دوست داشتم

ساعت ها دز ارتفاعی بالاتر از شهر بایستم

و در انبوه ساختمان ها

دنبال حانه کسی بگردم که دوستش دارم

برای همین کارگر شدم !

نمایشگاه عکس ایران از چشم های هما

جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

جورج گئورگ ژرستر چهل سال پیش  در سفری پرمخاطره  از آسمان، زیبایی های ایران را با دوربین عکاسی ثبت کرد و با گذشت پیش از چهار دهه برای نخستین بار این تصاویر را در ایران به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه عکس ” ایران از چشم های همای تا روز دهم مهرماه از ساعت ١٠ الی ٢٠ و روزهای تعطیل ١۴ الی ٢٠ در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقمندان خواهد بود.

کسب اطلاعات بیشتر : سایت فرهنگسرای نیاوران

فصلنامه کاغذ اخبار کاخ گلستان

یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

فصلنامه کاغذ اخبار تلاشی است پژوهشی در حوزه تاریخ قاجار که می کوشد با نگاهی متفاوت به معرفی آثار به جامانده از سلسله قاجاریه بپردازد و با واکاوی گنجینه های کاخ گلستان به عنوان ارگ شاهی به دنبال نشانه های منحصر به فرد این حکومت  ۱۳۴ ساله است.
نخستین شماره کاغذ اخبار به کوشش دفتر پژوهش کاخ گلستان در آبان ماه ۱۳۹۱ به چاپ رسید و تاکنون بطور منظم و فصلی منتشر می شود. هر شماره با محوریت پرونده ایی خاص شامل موضوعات ذیل می باشد:
اسناد تصویری کاخ گلستان، مصاحبه اختصاصی با صاحب نظران، پرونده علمی، معرفی کتاب و نشریات مرتبط با تاریخ قاجار، داستان، یادداشت های یک موزه دار، سفرنامه و معرفی آثارموزه ایی …
امید است که با همکاری اساتید و پژوهشگران حوزه تاریخ قاجار، کاغذ اخبار را به جایگاه مطلوب و مناسبی برسانیم تا هر چه شایسته تر مورد استفاده و بهره برداری علاقه مندان قرار گیرد.
شرایط کلی پذیرش مقاله
پذیرش مقاله در این نشریه منوط به احراز شرایط زیر است:
۱- مقاله باید دارای محتوای تاریخی- پژوهشی باشد و نتیجه پژوهش‌های علمی نویسنده یا نویسندگان باشد.
۲- در نگارش مقاله باید روش تحقیق علمی رعایت شود و از منابع معتبر، استفاده شود.
۳- مقالات  در حداکثر ۵۰۰۰ کلمه در فایل wordبه پست الکترونیکی دفتر پژوهش کاخ گلستان ارسال گردد.
واحد پژوهش کاخ گلستان از مهر سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را با هدف برنامه ریزی، ساماندهی و توسعه فعالیتهای پژوهشی و انتشاراتی در حوزه معرفی و شناساندن آثار و بناهای مجموعه آغاز نموده است. در همین راستا از کلیه اساتید، پژوهشگران و محققین محترم دعوت به عمل می آید تا ما را در رسیدن به این هدف یاری رسانند.

دسترسی به فصلنامه های منشر شده : http://www.golestanpalace.ir/research.html