آرشیو ‘خانه های تهران / هتل ها و مراکز اقامتی’

کوچه مینو ، پلاک ۶

سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

خانه واقع شده در کوچه مینو ، پروژه ای است که در راستای اندیشه ها و فعالیتهای مرمتی  خوش فکرانه مهندس علی شاکری و سایر همکارانشان صورت می گیرد. از جمله فعالیتهای ایشان می توان به پروژه آرگو در خیابان کوشک اشاره کرد.

در این پروژه مرمتی تلاش می شود ، ضمن پرداختن به قصه های این خانه ، پیوندی میان قصه های آدرس ها و پلاکهایی دیگر در آن محدوده از فضای شهر بر قرار شود .

تا ششم بهمن می توانید از ساعت ١٠ صبح تا ٨ شب از این خانه دیدن فرمایید .

نشانی :

خیابان فردوسی ، خیابان نوفل لوشاتو ، خیابان مسعود سعد ، کوچه مینو ، پلاک ۶

خانه تیمور تاش در دانشگاه جنگ

دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶

بازدید از این خانه بسیار زیبا فعلا تا پانزدهم فروردین ۹۶ امکان پذیر می باشد (سیزدهم فروردین تعطیل ) .

دانشگاه جنگ با همکاری ستاد گردشگری شهرداری تهران در تلاش است تا شرایط بازدید همیشگی از این خانه بسیار فاخر و ارزشمند فراهم آید.

آدرس : میدان حر ، به سمت شمال خیابان کارگر ، خیابان دانشگاه جنگ ، میدان یا سه راه گلشن ، سردر و ورودی دانشگاه جنگ / خروجی ایستگاه مترو میدان حر در خیابان دانشگاه جنگ واقع شده است

خانه پرویز تناولی

سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵

زمانی که بیشتر زمینهای نیاوران کشتزار بود ،‌ زمین این خانه توسط پرویز تناولی در سال ۱۳۴۵ شمسی به منظور کارگاه مجسمه سازی خریداری شد.

در سال ۱۳۴۶ کامران دیبا که دوستی عمیقی با تناولی داشت خانه ای را در این زمین برای وی طراحی و اجرا کرد.

در سال ۱۳۸۲ این خانه به پیشنهاد شهردار وقت آقای ملک مدنی خریداری شد تا به موزه آثار تناولی تبدیل گردد. اما عمر این موزه بیشتر از ۱۰ روز کاری نبود چرا که با تغییر مدیریت شهرداری تصمیم بر آن شد تا این موزه نوپا به مسجد بدل شود.

تناولی با این تصمیم مخالفت کرد و به دادگاه شکایت کرد. سرانجام پس از ۶ سال پیگیری ، دادگاه به نفع تناولی رای داد و این خانه به وی باز گردانده شد.

هتل استقلال (هیلتون سابق)

دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵

این هتل ۵ ستاره در چهارراه پارک وی ،‌ تقاطع بزرگراه شهید چمران و خیابان ولیعصر واقع شده است.

توسط شخصی به نام حیدر غنایی طراحی شد و در سال ۱۳۴۱ شمسی ، ساخت آن به پایان رسید. هتل هیلتون که با گشایش آن تمبر یادبودی هم منتشر شد ، نماد توسعه و پیشرفت کشور از طرف دولت وقت به شمار می آمد و مهم ترین مراسمهای دولتی و تشریفاتی در آنجا برگزار می گردید از جمله مراسم انتخاب دختر شایسته ایران . همچنین محل اقامت بسیاری از شخصیتهای نامدار بین المللی بود.

این هتل که از املاک بنیاد پهلوی به حساب می آمد ،‌طی قراردادی در ۳ دوره ۲ ساله قابل تمدید به شرکت آمریکایی هیلتون آو پاناما اجاره داده شد. این هتل بعد از انقلاب به بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی واگذار شد و به هتل استقلال تغییر نام یافت و در سال ۱۳۸۵ طی قراردادی به اجاره شرکت هتلهای بین المللی پارسیان درآمد.

امکانات این هتل ۵ ستاره شامل :

۵۰۲ اتاق ۱ و ۲ نفره - ۴۸ سوئیت بزرگ و کوچک - رستوران های متعدد - سالن دریای نور با ظرفیت ۱۰۰۰ نفر - سالن های تفریحی ورزشی

هتل هما ( شرایتون سابق )

دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵

این هتل ۵ ستاره از گروه هتلهای هما در میدان ونک ، خیابان شهید خدامی واقع شده است.

بنای این هتل در اواخر دهه ۱۳۴۰ شمسی بر اساس استانداردهای گروه هتلهای آمریکایی شرایتون آغاز شد و پس از ۳ سال در سال ۱۳۵۱ شمسی با نام هتل آریا شرایتون آغاز به کار کرد.

بعد از انقلاب این هتل و هتلهای مصادره شده دیگر این مجموعه به سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران واگذار شد و از آن پس به هما تغییر نام یافت.

امکانات هتل هما تهران شامل :

- ۱۷ طبقه و در هر طبقه از هتل ، ۱۲ اتاق ۲ تخته و ۲ سوئیت معمولی . در مجموع شامل ۱۷۳ اتاق

- ۵ سالن مخصوص برگزاری مراسم ها و مهمانیها

- ۴ رستوران و کافی شاپ دائمی و ۱ رستوران فصلی