آرشیو ‘قصه ها و خاطرات’

ده ساله شدن فعالیتهای کافه تهرون مبارک

جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸

آبان واسه من همیشه یه تولد مهمه ، تولد کافه تهرون

وبلاگی که شد مرجعی برای معرفی محله های قدیمی و لایه های پنهان شهری تهران

کم کم این وبلاگ به یه فضای واقعی هم تبدیل شد تو باغ نگارستان که سعی کرد کلی خاطره خوش تو اون مکان براتون رقم بزنه ، الان هم که با افتخار تو خیابون ویلا در خدمتتون هستیم

این تولد تو آبان ١٣٨٨ رقم خورد و الان تو آبان ١٣٩٨ هستیم

یادمه چند سال پیش حس خودم رو نسبت به کافه تهرون مثل حس عاطفی پدر ژپتو نسبت به پینیکیو نوشتم

الان بعد از گذشت یک دهه فعالیت کافه تهرون، امروز دقیقا تو شهر میلان ایتالیا یه پینیکیو دیدم و مثل یک فیلم سینمایی تمام خاطرات این ١٠ سال تو ذهنم مرور شد

پینیکیو عزیزم تولد ده سالگیت مبارک

تیغ ریش تراشی حسین لرزاده

یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶

قصه های من و تهران :

امروز تو سلمونی همیشگیم به یه چیز خیلی جالب برخورد کردم.تیغ ریش تراشی استاد حسین لرزاده معمار ، اصل جرمنی.

متوجه شدم که استاد هم روزگاری به این سلمونی میومدن . درست در نزدیک منزلشون در جاده قدیم شمرون .

این سلمونی در حوالی باغ صبا واقع در خیابان شریعتی فعلی قرار دارد.

این سلمونی که مثل خیلی از مغازه های این شهر امروزی شده از سال ١٣٣٣خورشیدی تا به الان سلمونی بوده که آن زمان به آرایشگاه آذر و امروزه به آرایشگاه صبا شهرت دارد.

استاد حسین لرزاده تیغ ریش تراشی خود را به علی نیکخواه که از سال ١٣٣٣ تا به الان در همین سلمونی فعالیت می کند هدیه می دهد/علیرضا عالم نژاد

قصه دیوار نگاری صف سلام در باغ موزه نگارستان

چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶

این دیوارنگاری بسیار زیبا و ارزشمند هم اکنون در باغ موزه نگارستان در میدان بهارستان نگهداری می شود که با پرداخت بلیت چهار هزار تومان ، امکان بازدید از آن فراهم می باشد.

قصه این دیوار نگاری …

در زمان فتحعلی‌شاه و به دستور وی خانه‌ای با نام «عمارت شاهی» در کنار حرم حضرت معصومه (س) ساخته شد و طی وقف نامه ای مورد استفاده زائران و شخصیت‌های خاص قرار گرفت. در بخش مخصوص پادشاه تالاری ساخته شد و چهره‌ی بیش از صد تن از شاهزادگان قاجاری توسط «محمد علی نقاش‌باشی» کشیده شد.

درسال ۱۳۳۸ هنگام احداث مسجد اعظم قم، این عمارت تخریب می‌شود. اما قبل از آغاز تخریب، این تقاشی‌های گچی، با یک تکنیک خاص توسط گروه «ایزمئو» ایتالیا که از حدود ۱۳۱۵ وارد ایران شده و بسیاری از آثار تاریخی را مرمت کرده بودند، با ایجاد یک بستر گچی در قالب ۵۵ قطعه از دیوار جدا می‌شوند وبه مقبره‌ی «شاه سلیمان» منتقل می‌شوند.

در سال ۱۳۵۲ این اثر مورد بازدید خاندان پهلوی دوم قرار می گیرد.

در سال ۱۳۵۳ دستور انتقال آن به موزه‌ی نگارستان (موزه‌ی قرآن کنونی در تهران) داده می شود. یک قطعه از ۵۵ قطعه در مقبره‌ی شاه سلیمان باقی می ماند که در سال‌های بعد به موزه‌ی آستانه حضرت معصومه (س) منتقل می‌شود.

اثر به پایتخت منتقل و در مجلس شورای ملی دپو می‌شود. پس از انقلاب در سال ۱۳۸۳ به کاخ گلستان منتقل می شود.

در یک تفاهم‌نامه بین دانشگاه تهران و سازمان میراث فرهنگی و ارزیابی‌های کمیته‌ی فنی سازمان، این اثر در سال ۱۳۹۴ به باغ نگارستان منتقل شد و پس از مرمت های انجام شده و آمادگی در جهت شرایط بازدید از نوروز ۱۳۹۶ مورد بازدید عموم علاقه مندان قرار گرفت.

سی ام دی ماه ۱۳۹۵ روز تلخ تهران

پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵

امروز سی ام دی ماه ۱۳۹۵ ، ساختمان قدیمی پلاسکو که از اوایل صبح در برخی طبقات دچار آتش سوزی و حریق شده بود در حدود ساعت یازده و نیم به طور کامل فرو ریخت.

دیدن این عکس روی دیوار اتاقم حاصلی ندارد جز ترکیدن بغضی که امروز با دیدن ساختمان فروپاشیده اش گلویم را فشرد. امروز لحظاتی در محل حادثه بودم . نمی دانستم باید در سوگ  فرو ریختن خاطرات شیرین کودکیم از این مکان بنشینم یا در سوگ غیور مردان آتش نشانی که هنگام عملیات امداد و نجات زیر خروارها آوار مدفون شدند.

چه روز تلخی بود امروز. تهران امروزت را دوست نداشتم….

قصه بازی فوتبال ایران و اسراییل در سال ۱۳۴۷

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵

در سال ۱۳۴۷ ، مسابقه فوتبالی  بین تیمهای ایران و اسرائیل در استادیوم امجدیه (شهید شیرودی) برگزار شد که در جریان آن مسابقه ،  اسرائیلی­ های زیادی به ایران آمدند و حضورشان با اعتراضات گسترده ای مواجه شد.

در حاشیه این بازی شعارهایی از این دست داده شد : «با اره بریدند سر موشه دایان را عجب ختنه سورانی»

همچنین عروسک­هایی از موشه دایان یک چشمی را درست کرده بودند ….