آرشیو ‘قصه ها و خاطرات فضاهای شهری تهران’

تیغ ریش تراشی حسین لرزاده

یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶

قصه های من و تهران :

امروز تو سلمونی همیشگیم به یه چیز خیلی جالب برخورد کردم.تیغ ریش تراشی استاد حسین لرزاده معمار ، اصل جرمنی.

متوجه شدم که استاد هم روزگاری به این سلمونی میومدن . درست در نزدیک منزلشون در جاده قدیم شمرون .

این سلمونی در حوالی باغ صبا واقع در خیابان شریعتی فعلی قرار دارد.

این سلمونی که مثل خیلی از مغازه های این شهر امروزی شده از سال ١٣٣٣خورشیدی تا به الان سلمونی بوده که آن زمان به آرایشگاه آذر و امروزه به آرایشگاه صبا شهرت دارد.

استاد حسین لرزاده تیغ ریش تراشی خود را به علی نیکخواه که از سال ١٣٣٣ تا به الان در همین سلمونی فعالیت می کند هدیه می دهد/علیرضا عالم نژاد

قصه دیوار نگاری صف سلام در باغ موزه نگارستان

چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶

این دیوارنگاری بسیار زیبا و ارزشمند هم اکنون در باغ موزه نگارستان در میدان بهارستان نگهداری می شود که با پرداخت بلیت چهار هزار تومان ، امکان بازدید از آن فراهم می باشد.

قصه این دیوار نگاری …

در زمان فتحعلی‌شاه و به دستور وی خانه‌ای با نام «عمارت شاهی» در کنار حرم حضرت معصومه (س) ساخته شد و طی وقف نامه ای مورد استفاده زائران و شخصیت‌های خاص قرار گرفت. در بخش مخصوص پادشاه تالاری ساخته شد و چهره‌ی بیش از صد تن از شاهزادگان قاجاری توسط «محمد علی نقاش‌باشی» کشیده شد.

درسال ۱۳۳۸ هنگام احداث مسجد اعظم قم، این عمارت تخریب می‌شود. اما قبل از آغاز تخریب، این تقاشی‌های گچی، با یک تکنیک خاص توسط گروه «ایزمئو» ایتالیا که از حدود ۱۳۱۵ وارد ایران شده و بسیاری از آثار تاریخی را مرمت کرده بودند، با ایجاد یک بستر گچی در قالب ۵۵ قطعه از دیوار جدا می‌شوند وبه مقبره‌ی «شاه سلیمان» منتقل می‌شوند.

در سال ۱۳۵۲ این اثر مورد بازدید خاندان پهلوی دوم قرار می گیرد.

در سال ۱۳۵۳ دستور انتقال آن به موزه‌ی نگارستان (موزه‌ی قرآن کنونی در تهران) داده می شود. یک قطعه از ۵۵ قطعه در مقبره‌ی شاه سلیمان باقی می ماند که در سال‌های بعد به موزه‌ی آستانه حضرت معصومه (س) منتقل می‌شود.

اثر به پایتخت منتقل و در مجلس شورای ملی دپو می‌شود. پس از انقلاب در سال ۱۳۸۳ به کاخ گلستان منتقل می شود.

در یک تفاهم‌نامه بین دانشگاه تهران و سازمان میراث فرهنگی و ارزیابی‌های کمیته‌ی فنی سازمان، این اثر در سال ۱۳۹۴ به باغ نگارستان منتقل شد و پس از مرمت های انجام شده و آمادگی در جهت شرایط بازدید از نوروز ۱۳۹۶ مورد بازدید عموم علاقه مندان قرار گرفت.

قصه کافه تهرون خیابان ویلا

چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵

کافه تهرونیهای عزیز در جریان امر بودند که پس از اتمام قرار داد حضور ما در باغ نگارستان ، شرایط ادامه حضور در این مجموعه میسر نشد. حضور کافه تهرون در فضای شهری از نگاه ما فرصت مغتنمی بود جهت ایجاد توجه و آگاه سازی پیرامون سایتهای تاریخی و فرهنگی مرتبط با فضاهای شهری و همچنین کمک به تولید قصه و خاطره در تهران کنونی. با این نگاه  و در نظر گرفتن این رویکرد ،‌ زمانی نزدیک به چهار ماه صرف پیدا کردن فضا و مکانی مناسب گردید.

تا این که خانه ای را در یکی از فرعی های خیابان ویلا (کوچه خسرو پلاک ۳۹) یافتیم و تصمیم به حفظ و احیای این خانه گرفتیم تا بهانه زیبایی باشد برای توجه و رونق این بخش از فضای شهری و خوانش دوباره ای از خیابان ویلا .

امیدواریم که با یاری شما مهربانان و یاران همیشگی بتوانیم در حد بضاعت موجبات رونق فضاهای شهری را فراهم آوریم.

سی ام دی ماه ۱۳۹۵ روز تلخ تهران

پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵

امروز سی ام دی ماه ۱۳۹۵ ، ساختمان قدیمی پلاسکو که از اوایل صبح در برخی طبقات دچار آتش سوزی و حریق شده بود در حدود ساعت یازده و نیم به طور کامل فرو ریخت.

دیدن این عکس روی دیوار اتاقم حاصلی ندارد جز ترکیدن بغضی که امروز با دیدن ساختمان فروپاشیده اش گلویم را فشرد. امروز لحظاتی در محل حادثه بودم . نمی دانستم باید در سوگ  فرو ریختن خاطرات شیرین کودکیم از این مکان بنشینم یا در سوگ غیور مردان آتش نشانی که هنگام عملیات امداد و نجات زیر خروارها آوار مدفون شدند.

چه روز تلخی بود امروز. تهران امروزت را دوست نداشتم….

پل رومی

شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵

در سال ۱۳۰۰ هجری ، فخری افندی ، سفیر وقت دولت عثمانی در تهران ، در شمال الهیه در غرب رود دربند ،‌باغ و عمارتی احداث کرد که امروزه به دولت ترکیه تعلق دارد. در واقع پل رومی همان پل آجری مقابل این باغ بوده است و از آنجا که در دوره قاجار ، دولت عثمانی را که جانشین دولت روم شرقی بود ، دولت روم و سفیر عثمانی را غالبا سفیر روم می گفتند ، این پل را نیز پل رومی نامیده اند.

از آنجا که اصطلاح رومی به سبکی از طاق در معماری گفته می شود ،‌این احتمال نیز وجود دارد که نام پل برگرفته از شیوه معماری آن نیز باشد.