آرشیو ‘آرامگاه / سایتهای مذهبی و ادیان’

بقعه سر قبر آقا

دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴

محوطه بقعه سرقبر آقا مدفن سیدابوالقاسم امام جمعه تهران در عهد محمدشاه و اوایل ناصرالدین شاه و آرامگاه خانوادگی خاندان اوست. این بقعه پایین تر از چهارراه مولوی قرار دارد و متاسفانه امکان بازدید عمومی از آن میسر نیست.

میرزا ابوالقاسم پسر میرمحسن و برادرزاده و داماد نخستین امام جمعه تهران میرمحمدمهدی است که پس از ساخت مسجدشاه توسط فتحعلی شاه به سال۱۲۳۶ قمری به دعوت وی به عنوان امام جمعه تهران از اصفهان به تهران آمد.

میرزا به سال ۱۲۶۳ قمری پس از فوت عمویش امام جمعه تهران شد و پس از فوت و دفن او دراوایل دوره ناصرالدین شاه در این محل با عمارت و گنبد مجلل مزارش به سر قبر آقا شهرت یافت.

این قبرستان که در زمان محمدشاه قاجار خارج از حصار شاه طهماسبی شهر تهران واقع شده و تا نقاط موسوم به چاله سیلابی و بازار پالان دوزها ادامه داشته با گسترش شهر تهران و ایجاد حصار جدید عهد ناصرالدین شاه به سال ۱۲۸۴ قمری به همراه محدوده بازار در داخل محدوده شهر قرار گرفت.

ادامه مطلب …

امامزاده روح الله

یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴

از نسب این بزرگوار اطلاع دقیقی در دست نیست. اما در زیارتنامه از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام معرفی گردیده است. اتاق کوچک این امامزاده با انبوه تابلوهای مذهبی ، تابلو فرش ، کتیبه و لوسترکه عمدتا قدیمی هستند تزئین شده است. تنها اثر تاریخی این بقعه لوح کاشیکاری کوچکی است که به تاریخ ۱۳۱۱ هجری قمری می باشد. این امامزاده در محوطه اصلی ساختمان مخابرات مرکزی در میدان امام خمینی واقع شده است .

آدرس : میدان امام خمینی ، خیابان باب همایون ، محوطه شرکت مخابرات

امامزاده یحیی

شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴

این امامزاده به عقیده گروهی از نوادگان حضرت سجاد علیه السلام و بر اساس صندوق موجود در بقعه فرزند امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد.

در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بنای بقعه از بین می رود و در سال ۱۳۲۰ در محل بنای خشتی قدیم به همان سبک و بر اساس نقشه بنای قدیمی ساخته می شود.

بنای قدیمی آن شامل برج خشتی ۸ ضلعی بوده که مانند سایر بناهای زمان مغول یک گنبد آجری ۱۲ ضلعی هرمی شکل نیز بر بالای آن قرار داشت. در زمان قاجار اطراف این برج خشتی اطاقها و ایوانهایی ساخته می شود و سطح خارجی گنبد با کاشیهای ۷ رنگ غیر مرغوب تزئین می شود. تزئینات داخلی به تدریج افزوده می شود.

در کنار مرقد شریف این امامزاده ،‌مرقد امامزاده محمد علیه السلام و مقبره مرحوم بهاء الملک همدانی نیز وجو دارد. تاریخهای قدیمی بدست آمده از کتیبه های بدست آمده از این امامزاده به ۵۰۰ تا ۸۰۰ سال پیش باز می گردد.

امامزاده سید ناصرالدین

جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴

قدیمی ترین تاریخ موجود در این بقعه ، سال ۹۹۳ قمری است . ایوان ، صحن ، آینه کاری و کاشیکاری امامزاده به دوره صفویه و قاجارباز می گردد. صندوق بقعه هم از اثار عتیقه محسوب می شود . این بقعه منسوب به مدفن سید ناصرالدین ، از فرزندان امام زین العابدین است.

در مورد این بعه بیشتر خواهم نوشت …

آدرس : خیابان خیام ، نرسیده به چهارراه گلوبندک

امامزاده پنج تن لویزان

پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴

امام‌زاده پنج تن که مرقد پنج برادر به نام‌های سالم‌، ابوطالب‌، صائم‌، رحیم و حسین است‌ بر بالای تپه‌ای قرار دارد. آنها همگی پسران شیث‌، فرزند کاظم‌، فرزند علی‌بن‌الحسین زین‌العابدین‌(ع‌) هستند.

بنای امام‌زاده تاریخی ۱۳۰ ساله دارد و دارای بقعه‌ای چهارگوش با پوشش گنبدی است‌. ضریح آن مشبک و معروف به جعفری و سبز رنگ است که به صورت مربع در عهد قاجاریه ساخته شده است‌.

امام‌زاده درسال ۱۳۷۶ ، بازسازی شد و مساحت آن به ۴۶۰ مترمربع افزایش یافت و تزیینات داخلی نیز به صورت آینه کاری درآمد.

گورستان عمومی لویزان نیز در کنار امام‌زاده پنج تن واقع شده و مساحت آن به ۳ هکتار می‌رسد.

آدرس : لویزان‌، خیابان شعبانلو